tamm & Tammed

tamm & Tammed

Minu perekonnanimi on Tamm. Ja sellest minu hobi – tõsi, mitte fanatismi küündiv, kuid ikkagi… Vabal ajal (pensionäril on seda aga ju alati vähe!) „kogun“ ma maailmas „leiduvaid“ Tammesid. Kinnitan: tutvumine inimeste elu(saatuse?)käikudega on tavatuid mõtteid tekitav ja teadmisi lisav.

Huvitav, et meie Tamme-nimelised seostavad oma nime pigem puuga (tamm, tamme…) kui ehitisega (tamm, tammi…), näiteks raudteetammiga või paistammiga. Miks? Ilmselt on igal Tammel oma vastus ja kui ei ole, on temast lihtsalt kahju –kahju sellepärast, et süvenemata oma nime saamisloosse ja sisusse, st oma suguvõsalukku, on ta ju kui „juurteta“ inimene. Mulle näib, et Tammede soov samastuda tammepuuga on sündinud sellest, et puu on „elav asi“. Pealegi, tammepuu on tugev. Selgelt suursugune! Ja sümboliseerib pikaealisust – mõelda vaid, et Eestimaa vanim tammepuu – Tamme-Lauri tamm – on näinud Jüriöö ülestõusu lõkkeid…

Tamme nime kandvaid inimesi oli Eestis 2008. aasta aprillis 5241 ja taas leidis kinnitust, et eesti perekonnanimedest on Tamm Eestis endiselt kõige levinum.

– – –

Ja nüüd mõned väljavõtted minu Tammede-kataloogist – peatükid “Kultuuri-Tammed”; “Spordi-Tammed”; “Teaduse-Tammed” ja “Tammed, kes saanud kuulsaks kui Ramatamananda ja Romanadvoratrelundar”.

Kõigepealt Eestimaa Tammed – need Tammed, kelle olemasolust võiks üks tõsimeelne eestlane ikka teada.

webwise