Oktoober 2021

„Suvise Pärnu tähed“

Valminud on mahukas käsikiri (ca 370 lk, sealhulgas palju fotosid) kuulsatest inimestest, kes suvitasid Pärnus nõukogude ajal ja seda Toominga tänaval, mis tuntuks saanud sellega, et seal suvitas David Oistrahh ja ostis maja David Samoilov. Mahuka materjali tõttu on käsikirjas ennekõike juttu minu vanemate sund(!)ehitatud maja suvitajatest. Nn kirjanduslikud portreed avavad palju seni teadmatut – näiteks, menufilmi „Briljantkäsi“ stsenaarium on kirjutatud Pärnus. Esimesed sadakond lehekülge on fragmentaarium sellest, mil põhjusel ja viisil sattusin üürikorterist ja „kommunalkast“ elama Toominga tänavale ning selle fakti saatuslikust rollist minu elus.

Valminud käsikiri on staadiumis, mil käib korrektuur ja kujundamine. Mis saab edasi? Küsimus on selles, kas mõni kirjastus huvitub käsikirjast või annan – mina kui käsikirja autor – selle välja oma kulu ja kirjadega (nii sai tehtud 2007. aastal ilmunud „Eldar Rjazanoviga“). Paraku, nüüdseks olen sattunud olukorda, et pean elatuma pensionist ja see ei olekski võimatu, kuid olen juba 80 pluss ja muutunud – ning mitte oma vigade tõttu – voodihaigeks (jalad), st suuri kulutusi enda ülalpidamiseks.

Kuna käsikiri on killuke Pärnu ajaloost – suvisest linnaelust, pöördun lootuses saada abi käsikirja raamatuks vormimiseks ka linnavalitsuse poole, kuid mitmel teadaoleval põhjusel pole lootus suur…

Võib-olla satub sellele leheküljele inimene, kellel seos Pärnuga ja võimalus leevendada trükikulusid. Millega vastan, st tasun? Paraku vaid sellega, et panen annetaja nime tänatavate nimistusse, võib ka pisifoto lisamisega.

Igatahes oleks see märk soovist jäädvustada Pärnu suveelu seni vähetuntud fakte.

Lõpetuseks, materjali põhiosa on olemas ka II raamatu kirjutamiseks ja veel jätkub mul tahet – hoolimata tõsiasjast, et praegune elu möödub voodis, harva ka ratastoolis ja unistus pääseda promenaadile ongi jäänud unistuseks.

Käsikirja (tööpealkirjaga „Suvise Pärnu tähed“) autor
Helle Tamm

IT arendus