Tammed, kes saanud kuulsaks kui Ramatamananda ja Romanadvoratrelundar

Tammed, kes saanud kuulsaks kui Ramatamananda ja Romanadvoratrelundar

Mihkel Tamm Sri Rama Michael Tamm (1911 Elistvere vald, Tartumaa 2002 Boston) müstik, müstilisi õpetusi käsitlevate raamatute autor.

Mihkel Tamm on lõpetanud Tartus gümnaasiumi. 1940. aastal läks ta laevakütjana Rootsi. Pärast rännakuid mitmetes riikides jõudis ta Saksamaale ja asus õppima Berliini tehnikaülikooli tuumafüüsikat. 1948. aastal toimunud temas usuline ümbersünd. Sealsamas Berliinis olevat üks teosoof andnud talle nimeks Ramatamananda, mis lühendatult olekski siis Rama. 

Kui NSV Liitu vallutas Hruštšovi sula, plaanis Saksamaal juveeliäriga rikastunud, elegantselt ja kallilt riietunud Tamm 1956. aastal alustada jalgsirännakut Eestist läbi Nõukogude Liidu Indiasse, kuid Eestis võeti talt ära tema ÜRO apatriidi (kodakondsuseta isiku) pass. See tähendas, et ta ei saanud riigist välja. Riigi sees aga ei lubatud tal elada Tallinnas. Tamme elukohtadeks said Uku talu Langermaal ja Türi lähedal asuv Kaasiksaare. 

Eesti orientalisti, tõlkija (ka Koraani) ja esseisti Haljand Udami sõnade järgi olevat Tamm Eestis pidanud omalaadset “metsaülikooli” ja KGB kahtlustanud teda budistliku salaorganisatsiooni rajamises. Soovitan lugeda Vladimir Videmani/Wiedemann (Guzman) mälestusi, milles juttu müstilistest liikumistest XX sajandi 70. – 80. aastatel Nõukogude Liidus, sh Eestis. Eesti keeles ilmus tema raamat “Maagide kool. Eesti okultne underground 1970-1980” 2008. aastal. Videman/Wiedemann on omaette persoon ja pealgi: ta on sündinud Eestis  – 1955. aastal Tallinnas, ja suhelnud isiklikult Tammega. Hariduselt on ta vene filoloog, leiba on teeninud ajakirjanikuna ja tõlkijana ning nüüd on tema põhitegevuskohaks Berliin. Mõistagi, et ta ei olnud ainus julge suhtlemaks Tammega. Kuulu järgi tundsid Tamme mitmed Eesti tuntud inimesed… Mis sai Tammest? Tänu oma juutidest sõpradele anti Tammele 1981. aastal luba rännata välja Pühale Maale ja seda ta ka tegi pärast 25 aastat kestnud sundasumist oma sünnimaal. Tema maine teekond lõppes Bostonis. 

Tamm lõi oma müstilise filosoofia süsteemi, mida nimetas nullhüpoteesi-teooriaks. 

Soovitan ka lugeda oma sugulase Meelis Pilleri artiklit kohtumisest Tammega Bostonis  – vt artiklit Suure filosoofi surm, mis ilmunud Eesti Ekspressis 13.02.2003. aastal.

*

Mary Tamm (1950 Bradford, Yorkshire, UK) näitleja.

Mary Tamm on õppinud näitekunsti õppeasutuses, mis üks prestiižsemaid maailmas ja vanemaid Inglismaal (asut 1904) – see on Royal Academy of Dramatic Art Londonis. Tema näitlejakarjääri algusajaks on aasta 1971 ja kohaks Birminghami Repertory Company teater. 1972 sai temast londonlane.

Mary Tamme esimene mängufilm oli Tales that Witness Madness (1973) ja see andis koosmängu võimaluse Kim Novakiga. Kohe järgnes teine film The Odessa File (1974), kus mängisid Jon Voight, Maria Schell ja tema võluv vend Maximilian Schell, Derek Jacobi… Need filmid heitsid noore kaunitari rahvusvahelisele ekraanile. Ja sealt ma ta leidsingi. 
The Odessa File oli, nagu ma hägusalt mäletan, kuidagi sarnane nõukogude filmidega… Seitsmekümnendail ei olnud minu teadvuses pilt neljakümnendail aastail toimunust veel täpselt fokuseerunud – puudu jäi finessidest, mis olulised tõe kokkuseadmisel. Üks selline finess oli ka ODESSA – ei, mitte linnana, vaid salaorganisatsioonina Organisation der ehemaligen SS-Angehörigen. Täna ma ei suuda filmi faktitruudust ja kunstilist teostust hinnata, kuid mäletan, et just selle filmi tiitrites märkasin ma oma perekonnanime Tamm.

1978. aastal osales Mary Tamm menuseriaalis Doctor Who, mis oli “jooksma” hakanud juba 1963. aastal ja mis “jooksis” edasi veel kümmekond aastat ning kujunes populaarseimaks teleseriaaliks ja mitte ainult Inglismaal. 1996 tehti täismetraažiline Doctor Who Eric Robertsiga “vana” Doctor Who motiividel ja 2005 Doctor Who taaselustati – jätkati õnnestunult kunagist teleseriaali.
Ent mingem tagasi aastasse 1978, mil Mary Tamm valiti mõistatusliku Doctor Who assistendiks Romanaks, mis on lühend nimest Romanadvoratrelundar.

BBC teaduslik-fantastiline – ehk nagu me tänapäeval ütleme: ulme – teleseriaal on Ajas oma ajast ja arust Ajamasinaga TARDIS (Time And Relative Dimension in Space), mis on seest suurem kui väljast, Aega ja Ruumi uurivast salapärasest ja päritoluta Doctor Whost. Mõistagi, et tal on “meeskond” ning et nende teel on takistusi ja kurjust. Kuid nad ei jää Kurjuse tegude passiivseteks pealtvaatjaiks. Sel kõrge moraaliga sümpaatsel avantüristil on ka võime taaskehastuda – Mary Tamme Romana tegutseb koos neljanda Doctor Whoga, keda kehastas Tom Baker.

http://bbc.co.uk/doctorwho/classic/gallery/fourthdoctor/26.shtml

http://bbc.co.uk/doctorwho/classic/gallery/tamm/tamm15.shtml

Mary Tamme töö neljanda Doctor Whoga kujunes lühikeseks – hõlmas vaid aastat 1978. Tsiteerides Wikipediat : Over the course of Season 16, Romana begins to take some of the characteristics of the screaming  damsel in distress, which reinforced Tamm’s decision not to remain in the role as she felt the character had been taken as far as she could go. As a result, Romana regenerates at the start of Season 17, emerging with a different physical appearance and a lighter personality. The suddenness of the regeneration scene was also dictated by real life events. Although Tamm had left the show on relatively good terms, by the start of Season 17, she was very visibly pregnant, making her return even for a regeneration scene impractical. 1978. aastal oli ta abiellunud Marcus Ringrose`iga.
Nüüd on Mary Tamme Romanat igaühel võimalik vaadata – teleseriaal on DVD-l. Nagu paljusid tema teisigi töid. Mary Tamme teatri-, tele- ja filmitööde loetelu on pikk ja mitmekesine – selles veendumiseks vt näiteks IMDb-d.
Lisaks näitlejatööle – Mary is a member of the associates of the Royal Academy of Dramatic Art, and for ten years worked on the committee, raising money for the student hardship fund. In 2005, she helped organise and appeared in the Rada centenary gala, which included past Rada luminaries such as Joan Collins, David Warner, Gemma Jones and many more. She mentors students at the academy, and helps with their progress both throughout their training, and afterwards, when they enter the profession. She has attended workshops and forums at drama schools in London, and has taught improvisation and audition speech techniques, as well as directing student productions.

Mary Tamm elab koos abikaasaga Londonis. Kui tema elustiili ilmestada, siis tuleb lisada, et ka kahe kassiga – she is also a supporter of the Cat`s protection league, and RSPCA (The Royal Society for the Prevention of Cruelty to Animals). Tema teine “nõrkus” on autod… Oma elu suurimaks sürpriisiks peab ta aga asjaolu, et ta on “tütre vahendusel” saanud vanaemaks, ehkki tunneb end 16-aastasena.

Oma eluloosungi on ta sõnastanud lühidalt: Keep your feet on the ground and reach for the stars.

Kõike kokkuvõtvalt: on igati põhjust jääda huviga ja isegi põnevusega ootama Mary Tamme elulooraamatut, mille kirjutamist on ta juba alustanud.
Miks ma kirjutan temast kui tuntud inglise näitlejast nii üksikasjalikult? Tamme nime kandvaid inimesi võib leida, kas just igast sadamast, kuid igast riigist ilmselt küll! Aga sellepärast, et – esiteks: Mary Tamm on eestivereline. Ja teiseks: ta ei ole seda varjanud, vaid vastupidi kõikjal, kus võimalik, ka rõhutanud.

Kui riikide piirid muutusid läbitavamateks, kohtusin sõjapõgenikuna Inglismaale elama sattunud eesti rahvusest prouaga ja mõistagi küsisin, kas ta teab midagi Mary Tammest. Ta teadis – teadis kui tuntud näitlejat ja kui Eesti-juurtega inimest, lisades jutu lõpetuseks, et Maryl oli väga ilus isa… Ja ilust ei ole ka tütar ilma jäänud.

Mary Tamm on sündinud Inglismaal ja siit ka küsimus, kuivõrd ta valdab eesti keelt? Ta on igal võimalikul kohal kinnitanud, et tema esimene keel oli eesti keel ning ta ei osanud inglise keelt enne kooliminekut. Vastuseks minu eestikeelsele kirjale teatas ta inglise keeles: I do understand written Estonian, but cannot write it very well… Selgitus päritolu kohta on aga selline: My parents were from Tartu (father) and my mother was born in Omsk – she was half Russian… 
Lõpetuseks veel kaks väljavõtet. Esimene on Mary Tamme vastus küsimusele Who was your favourite guest star in the Key To Time series?  I particularly adored Philip Madoc, who was in The Power of Kroll. He was great because he speaks so many languages. My background is Eastern European and my parents were refuges. Estonian is my first language, and he was the only other person I’d met in my life that could speak a few words of Estonian. Which was so impressive.
Ja teiseks üks lauseke Philip Madoci intervjuust: … I also particularly remember Mary Tamm, because aside from the fact that she’s Estonian, she’s also a very good-looking woman.

Kõigele sellele vaatamata ei ole ma leidnud meie pressist temaga intervjuud, teda tutvustavat kirjutist. Ehkki ju meil on ajakirjanikke, kes üritanud avastada välismaal tegutsevaid edukaid eestlasi või eestimaalasi. Seda enam on see hämmastav, et meie teleekraanidelt on mitu korda läbi jooksnud menufilm Mary Tammega – Poirot` sarja kuuluv “Unenägu” (The Dream, Hercule Poirot – David Suchet), ja DVDgi on Eestis müügil… Igatahes jään ootama aega, mil meie mõni endast vaimustuv ajakirjanik hõikab võidukalt: mina avastasin!

Aprill, 2008

webwise